آدرس : خیابان لاله زار جنوبی جنب پاساژ پارس سیم و کابل پارسا پلاک 216
تلفن ثابت : 02133937175 - 02133119818 - 02133116180 - 02133932821

سیم تلفن

//سیم تلفن

سیم تلفن

سیم و کابل تلفن چه کاربردی دارد؟

انواع مختلف سیم و کابل تلفن کدامند؟

تمام اطلاعاتی که در رابطه با این محصول باید بدانید ….

سیم و کابل تلفن

مهم ترین گروه سیم و کابل برای برقراری ارتباط در خطوط مخابراتی سیم های تلفن هستند . این گروه از محصولات در دو مدل کابل تلفن هوایی و کابل تلفن زمینی تولید و عرضه می شوند . برای تهیه سیم های تلفن هم از هادی مس و هم از هادی آلومینیوم استفاده می کنند.

از سیم تلفن هوایی برای برقراری و وصل نمودن خطوط تلفن در خارج ساختمان استفاده می شود . روکش کابل های تلفن هوایی استحکام و مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی نظیر باران، نور آفتاب و … دارد. به دلیل روکش محکم ، این کابل ها انعطاف پذیری کمتری دارند و شکننده تر هستند.

دسته ای از کابل های هوایی تلفنی ، کابل های مهاردار هستند . در کابل های مهاردار هوایی علاوه بر استفاده از زوج های تابیده شده از یک سیم بکسل برای کاستن انعطاف و افزایش مقاومت استفاده می شود . 

از کابل های تلفن زمینی برای سیم کشی داخل ساختمان استفاده می شود. این کابل ها به نسبت سیم های تلفن هوایی انعطاف پذیری بالاتری دارند و استاندارد رنگ آنها ، رنگ طوسی است.

امروزه استفاده از فیبر نوری هم برای خطوط ارتباطی مخابرات کاربرد فراوانی دارد. کابل های مخابراتی مسی و فیبر نوری انواع مختلفی دارند که هر کدام مناسب استفاده در محیط خاصی است.

انواع کابل های مخابراتی مسی را می توان به کابل ژله ای فیلد خاکی ( BFC ) ، کابل ژله ای فیلد کانالی ( CFC ) ، کابل ایرکوئر کانالی ( CUC ) ، کابل هوایی مهاردار ( SSC ) ، کابل هوایی ساده ( AC ) و دوبل هوایی مهاردار ( DW ) تقسیم کرد.

سیم های تلفن فیبر نوری هم در انواع کابل نوری ژله فیلد کانالی ( OCFC ) ، کابل نوری ژله ای فیلد خاکی ( OBFC ) و کابل نوری مهاردار هوایی ( OSSC ) موجود هستند . 

سیم تلفن مسی
کابل تلفن ضد نویز
کابل تلفن زیرزمینی
سیم تلفن مهاردار

کابل های تلفنی بیرون ساختمان

همانطور که از نامشان پیداست ، کابل های تلفنی بیرون ساختمان برای نصب در بیرون ساختمان به کار می رود. عملکرد این نوع کابل اصولا در مدارهای فرکانس صوتی می باشد.
برای مثال از این کابل ها می توان به شکل کابل های اولیه و ثانویه در شبکه های تلفن محلی ، مخابرات ، راه آهن و واحدهای صنعتی استفاده کرد .

هادی سیم های تلفنی بیرون ساختمان از مس آنیل شده تک مفتولی و عایق آن از PVC ( پلی اتیلن ) با چگالی بالا ساخته می شود. رعایت استاندارد های ASTM D1248 و VDE 0816 برای ساخت این کابل الزامی است.

رشته ها به صورت زوج با رنگ بندی مشخص به هم تابیده می شوند. زوج ها نیز به صورت هم مرکز به هم تابیده می شوند. روی زوج های تابیده نوار پلی استر به صورت طولی یا عرضی با همپوشانی مناسب قرار می گیرد .

اسکرین قرار گرفته روی کابل مسی قلع اندود تلفنی از فویل آلومینیوم به صورت طولی یا عرضی با همپوشانی مناسب می باشد. معمولا از سیم ارت بین نوار پلی استر و فویل آلومینیوم در سیم های تلفن استفاده می کنند .

سیم تلفن دو زوجی بهتر است یا تک زوجی ؟

در ابتدا باید گفت منظور از کابل زوجی، کابلی است که دارای رشته های تکی نبوده و در داخل کابل چندین رشته سیم که به صورت منظم به هم تابیده شده اند قرار گرفته است. از این کابل در ارتباطات مختلف الکترونیکی و حتی سیم های برق می توان استفاده کرد.

از سیم های تلفن تک زوجی که به سیم رانژه هم معروف هستند برای برقراری ارتباط بین پورت های ترمینال های کروز استفاده می شود . کابل تلفن دو زوج را بیشتر برای برقراری ارتباط بین گوشی و پریز تلفن به کار می برند.

به صورت کلی تعداد زوج های کابل های مخابراتی از دو زوج شروع شده و تا ۲۰۰ زوج ادامه پیدا می کند. تعداد زوج مورد استفاده به نوع کابل کشی بستگی دارد . برای تسخیص تعداد زوج سیم های مورد استفاده از رنگ های به کار رفته در کابل استفاده می کنیم .

رنگ های به کار رفته برای کابل های مخابراتی به پنج رنگ اصلی و پنج رنگ فرعی تقسیم می شوند . رنگ های اصلی عبارتند از : سفید، قرمز ، مشکی ، زرد و بنفش و رنگ های فرعی هم شامل : آبی ، نارنجی ، سبز ، قهوه ای و طوسی می شوند. با ترکیب این رنگ ها می توان ۲۵ زوج تفکیک شده به دست آورد.

 کابل تلفن ضد نویز چیست ؟ 

منظور از نویز در خطوط تلفن هر گونه عامل مخرب در کیفیت سیگنال های ارسالی و دریافتی است که باعث تضعیف سیگنال ها شود . دو نمونه از مهم ترین نویز ها در سیم های مخابراتی نویز های القایی و همشنوایی هستند که هم باعث کاهش کیفیت صدا در هنگام تماس تلفنی و هم باعث کند شدن سرعت اینترنت یا قطع شدن آن می شوند.

استفاده از سیم های تلفن ضد نویز تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت سیگنال های تلفن دارد. هنگام استفاده از کابل های تلفن ضد نویز باید توجه داشته باشید هادی به کار رفته در سیم از جنس مس با مفتول های استاندارد باشد.

روکش و عایق به کار رفته در کابل برای جلوگیری از اثرات نامطلوب رطوبت و نور خورشید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد. برای کاهش اثرات همشنوایی طول تاب رشته ها در کابل های دو زوجی یا سایر کابل ها استاندارد باشد. 

برای کاهش نویز و امواج الکترومغناطیسی القایی استفاده از کابل های شیلد دار تلفن با فویل آلومینیومی با ارت یا هر دو پیشنهاد می شود . دسته ای از سیم های تلفن به کابل جنگی تلفن معروفند.

از سیم های جنگی تلفن برای استفاده در سیم کشی های هوایی مانند توسعه کابل از پست و یا ترمینال تلفن به ساختمان مشترکان می توان به کار برد. جهت خرید سیم تلفن از فروشگاه پارسا کابل و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در تماس باشید.

راه های ارتباطی با فروشگاه پارساکابل

آدرس

خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک ۲۱۶

تلفن همراه

پست الکترونیک

4.8/5 (6 Reviews)
2020-04-25T11:19:04+04:30
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید