آدرس : خیابان لاله زار جنوبی جنب پاساژ پارس سیم و کابل پارسا پلاک 216
تلفن ثابت : 02133937175 - 02133119818 - 02133116180 - 02133932821

کابل افشان

//کابل افشان

کابل افشان

کابل انعطاف پذیر

در مورد کابل افشان چه می دانید؟

از کنار هم قرار دادن چند رشته سیم و روکش کردن آنها کابل افشان یا نرم تولید می شود . کابل افشان انعطاف پذیر و کابل مفتول در دسته اولین سیم و کابل های تولیدی در تمام کارخانه ها قرار دارند .  جالب است بدانید برای ساخت کابل های انعطاف پذیر معمولا از فلز مس استفاده می کنند ، چرا که قدرت خمش فلز مس در مقایسه با آلومینیوم بیشتر بوده و راحت تر می توان از آن برای تهیه کابل استفاده کرد.

چرا از کابل افشان استفاده می کنیم ؟

بیشترین استفاده از کابل های نرم افشان برای تجهیزات متحرک با طول مسیر کم مانند پریز های برق صنعتی و تجهیزاتی که نیاز به انعطاف پذیری بالایی دارند مانند سیم کشی خانه ها، پمپ های چاه آب و … است . استفاده از کابل های انعطاف پذیر برای اتصالات بلند اصلا مناسب نبوده و در صورت به کار گیری این کابل ممکن است به مشکل بخوریم.

 

همانطور که می دانید برای ساخت سیم و کابل از هر نوعی استاندارد و قوانین بین المللی و داخلی وجود دارد که پیروی از آنها الزامی بوده .کابل های افشان نیز از این قاعده مستثنی نبوده استانداردهای مشخصی برای ساخت دارند . 

برای ساخت سیم و کابل انعطاف پذیر افشان برخی استاندارد های کلی و جزئی وجود دارند . از استاندارد های کلی می توان به استانداردهای ISIRI 3084 ایران و استاندارد IEC 60228 جهانی برای کابل های افشان گروه ۵ و ۶ اشاره کرد . 

رعایت استاندارد ISIRI 607 06 ایران و IEC 06 60227 برای سیم های افشان با ولتاژ ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت سطح مقطع ۰٫۵، ۰٫۷۵ و ۱ میلی متر مربع و استانداردهای  ISIRI 607 02 ایران و IEC 06 60227 جهانی برای سیم های نرم با ولتاژ ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت سطح مقطع بیش از ۱ میلی متر مربع الزامی است.
با توجه به اینکه سیم و کابل از ملزومات موجود در تمام ساختمان هاست، باید با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه ها و مرغوب ترین مواد  این تجهیزات تولید شوند . 

مراحل تولید سیم و کابل افشان نرم را در فیلم زیر مشاهده می کنید . البته این بخشی از مراحل تولید است اما کلیات کار قابل مشاهده می باشد . 

مراحل تهیه کابل افشان

بهترین کابل افشان

عوامل گوناگون و متعددی در انتخاب بهترین نوع سیم و کابل به خصوص سیم های افشان نقش دارند . هنگام خرید باید تمام این موارد را در نظر گرفت چرا که یکی از مهم ترین کاربرد کابل های نرم برای انتقال جریان برق است . یکی از موارد در نظر گرفتن کارخانه تولید کننده است . 

شرکت های مختلف داخلی و خارجی در زمینه تولید کابل های انعطاف پذیر فعالیت دارند. از جمله شرکت های داخلی تولید کننده می توان به سیم و کابل پاسارگاد ،سیم و کابل همدان ، سیم و کابل خراسان ، سیم و کابل یزد و … اشاره کرد .

همانطور که گفتیم سیم های افشان در دسته اولین کابل های تولیدی در دنیا من جمله ایران قرار دارند. همچنین به دلیل مصرف بالای این کابل ها در صنعت طبیعی است که بسیاری از کارخانه ها در زمینه تولید این محصول فعالیت کنند . 

خوشبختانه سیم و کابل پارسا هم به عنوان نماینده رسمی بسیاری از برندهای داخلی معتبر در زمینه فروش این محصولات فعالیت دارد . لیست قیمت برخی از این کارخانه ها را با کلیک بر روی نام هر کارخانه می توانید مشاهده نمایید . 

سیم و کابل شیر کوه یزد

کابل های افشان سیم و کابل شیرکوه یزد همواره به عنوان یکی از بهترین محصولات تولید داخل معرفی می شوند .

سیم و کابل پاسارگاد

پارسا کابل به عنوان نماینده رسمی پارسا کابل همواره در زمینه فروش کابل های انعطاف پذیر این کمپانی فعالیت داشته است .

سیم و کابل خراسان

کارخانه افشارنژاد خراسان یکی از اولین کارخانه های تولید کننده سیم و کابل افشان در ایران بوده و کمترین تغییر قیمت را داشته اند.

تفاوت قیمت کابل افشان به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت سیم و کابل تولیدی در هر کدام از کارخانه ها با توجه به هزینه های تمام شده محصول متفاوت است و هنگام خرید در نظر گرفتن مواد به کار رفته و ویژگی های ساخت بسیار مهم است . از مهم ترین ویژگی های ساخت می توان به مواردی همچون :  

 • آنیل بودن یا نبودن مس استفاده شده در سیم افشان

 • یکسان و استاندارد بودن قطر نامی تمام مفتول های به کار رفته در کابل افشان

 • مقاومت هر هادی در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد نباید بیش از حداکثر مقدار تعیین شده در استاندارد باشد.

 • جریان مصرفی کابل تحت هیچ شرایطی از میزان مجاز و استاندارد بیشتر نشود.

 • در متراژهای تقریبا زیاد افت ولتاژ کابل را محاسبه کرده و بر اساس آن برای خرید سیم افشان اقدام نماییم .

 • سایز کابل را با توجه به تلفات الکتریکی و احتمال افزایش شدت جریان در آینده در نظر بگیریم.

 • نحوه تولید کابل افشان

 
 • آنیل بودن یا نبودن مس استفاده شده در سیم افشان

 • یکسان و استاندارد بودن قطر نامی تمام مفتول های به کار رفته در کابل افشان

 • مقاومت هر هادی در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد نباید بیش از حداکثر مقدار تعیین شده در استاندارد باشد.

 • جریان مصرفی کابل تحت هیچ شرایطی از میزان مجاز و استاندارد بیشتر نشود.

 • در متراژهای تقریبا زیاد افت ولتاژ کابل را محاسبه کرده و بر اساس آن برای خرید سیم افشان اقدام نماییم .

 • سایز کابل را با توجه به تلفات الکتریکی و احتمال افزایش شدت جریان در آینده در نظر بگیریم.

 • نحوه تولید کابل افشان

 

در توضیح مورد آخر می توان گفت با توجه به اینکه این کابل های افشان به دو صورت متفاوت تولید می شوند ؛ از نظر قیمتی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. برخی از آنها دارای سیم هادی در لایه های داخلی کابل هستند و برخی دیگر نیز دارای رسانای بافته شده هستند.

در روش اول به دلیل اینکه سیم های هادی کابل افشان در لایه های داخلی کابل قرار گرفته است، تولید روکش در لایه ها آسان تر و ارزان تر است. هسته کابل در این روش به صورت محکمی در چندین لایه بسته می شود و در مرکز کابل باقی می ماند.

تنها مشکل قرار گرفتن هسته کابل در مرکز، این است که به مرور زمان با تا شدن کابل شعاع داخلی آن فشرده و شعاع بیرونی آن کشیده می شود. این امر در نهایت منجر به پیچ خوردن سیم های موجود در کابل شده و آن را پاره می کنند .

در روش دوم برخلاف روش اول که هادی کابل افشان در مرکز قرار می گرفت با استفاده از سیم های بافته شده یک کابل را می سازند، با استفاده از این روش در هر نقطه از کابل که بخواهیم می توان خمش مناسب را ایجاد کرد؛ به این ترتیب مشکل پاره شدن هسته دیگر پیش نخواهد آمد.

اگرچه قیمت کابل های انعطاف پذیر تولیدی به این روش اندکی بالاتر است اما نمی توان افزایش مقاومت آنها را نادیده گرفت . استفاده از این کابل در انجام پروژه هایی که به انعطاف پذیری بالایی در مدت طولانی نیاز دارند بسیار مناسب است .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : ۰۲۱۳۳۹۳۷۱۷۵ – ۰۲۱۳۳۱۱۹۸۱۸۰۲۱۳۳۱۱۶۱۸۰ – ۰۲۱۳۳۹۳۲۸۲۱

آدرس : خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک ۲۱۶

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

بهترین کابل

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

تفاوت های فراوان ظاهری و مکانیکی در این دو کابل وجود دارد که باعث تفاوت کاربرد و قیمت کابل افشان نرم و کابل مفتول شده است . یکی از دلایل مهم تفاوت قیمت کابل افشان و سایر کابل ها میزان ولتاژ کاری کابل هاست، بر این اساس چهار دسته کابل فشار ضعیف (LV)، فشار متوسط (MV)، کابل فشار قوی (HV) و فوق فشار قوی (EHV) وجود دارند.

میزان ولتاژ کابل های نرم فشار ضعیف ۳۰۰/۳۰۰ ، ۵۰۰/۳۰۰، ۷۵۰/۴۵۰، ۱۰۰۰/۶۰۰ ولت؛ فشار متوسط بین ۱ تا ۳۳ کیلو ولت؛ فشار قوی بین ۶۳ تا ۲۳۰ کیلو ولت و فوق فشار قوی برای ولتاژ ۴۰۰ به بالا است.

دلیل دیگر تفاوت قیمت کابل ها جنس هادی کابل است که از آلومینیوم یا مس که به صورت آنیل شده یا نشده استفاده شود . انعطاف پذیری هادی آنیل شده بسیار بیشتر از هادی های آنیل نشده است .

جنس هادی کابل نرم معمولا از مس است که باعث انعطاف پذیری بالای این کابل ها شده، همچنین عایق به کار رفته در آن یا از نوع PVC/D یا PVC/A هست . مهم ترین ویژگی عایق pvc در روکش سیم و کابل خاصیت خود خاموش کنی هنگام شعله ور شدن است.

دلیل دیگر تفاوت قیمت کابل انعطاف پذیر افشان نوع حفاظت الکتریکی و مکانیکی تعداد رشته سیم موجود در کابل و نحوه کاربرد آنهاست. این کابل را می توان به هر شکلی که می خواهیم خم کنیم و حالت دهیم. 

چون طول رشته سیم های داخلی در کابل افشان از طول خود کابل بیشتر است (به دلیل پیچیدن رشته سیم ها در کابل)؛ مقاومت الکتریکی این کابل به نسبت کابل مفتولی کمتر است. البته این تفاوت مقاومت بیشتر برای صنایع و وسایل حساس به این مورد کاربرد دارد وگرنه در حالت کلی میزان مقاومت خیلی چشمگیر نیست.

کابل افشان ۲*۴ و ۲*۶

دسته ای از کابل های افشان پرکاربرد کابل های افشان ۲*۶ هستند. این کابل ها دارای ۲ رشته سیم در درون خود هستند که سطح مقطع هر کدام از آنها ۶ میلی متر است. عموما این کابل ها از هادی های مسی ساخته می شوند و در گروه کلاس ۵ هادی های افشان قرار می گیرند.

روکش کابل های افشان ۲*۶ از پی وی سی است و برای استفاده در ساختمان ها و صنایع و لوازم برقی متحرک و به صورت کلی کاربرد در محیط هایی که به انعطاف پذیری بالایی نیاز داریم مناسب است.

یک نمونه از بهترین کابل های افشان ۲*۶ و ۲*۴ موجود در صنعت برق کابل های افشار نژاد خراسان هستند . ضخامت عایق به کار رفته در نمونه ۲*۶ ، ۰٫۸ میلی متر بوده و قطر خارجی کابل ۱۲٫۲ میلی متر است .

جریان مجاز عبوری از کابل ۴۳ آمپر ، حداکثر دما در شرایط نرمال ، اتصال کوتاه و خم شدگی به ترتیب +۷۰، +۱۵۰ و -۵ تا +۵۰ درجه سانتی گراد است .

کابل افشان 2*4
کابل افشان سبک

بررسی انواع کابل افشان

کابل های انعطاف پذیر را از دو جهت می توان تقسیم بندی کرد، یکی از لحاظ ظاهر کابل که دارای دو مدل تخت و گرد می باشد و دیگری از لحاظ مقاومت الکتریکی که در این صورت هم دو مدل کابل انعطاف پذیر سبک و کابل انعطاف پذیر قدرت وجود دارد.

کابل افشان

کاربرد کابل افشان

کابل گرد سالهاست که تولید می شود و کاربرد فراوانی در صنایع برای تولیدات اتوماتیک و انرژی های تجدید پذیر دارد. از کابل تخت هم که برای تامین انرژی برق و انتقال داده در دستگاه های پزشکی ، هواپیماهای غیرنظامی و جرثقیل های سقفی که نیازی به پیچیدن کابل روی قرقره نداریم استفاده می شود . 

از نظر تنش مکانیکی، چهار نوع تنش (خمش، پیچش، نوسان و خمش به صورت S) ممکن است به کابل ها اعمال شود. کابل های گرد چون توانایی حرکت همزمان در تمام جهت ها را دارند، بنابراین تمام تنش ها را هم می توانند تحمل کنند.

کابل های انعطاف پذیر گرد را به دلیل استحکام بالایی که در هنگام خم شدن دارند می توان تا ۳۰ میلیون بار بدون هیچ گونه مشکلی خم کرد . البته بهترین نوع کابل افشان برای خم کردن در یک جهت مشخص کابل های تخت هستند. جدول کاربرد کابل انعطاف پذیر تخت و گرد را در ادامه مطلب مشاهده می نمایید :

نوع کاربردوسایل مورد استفادهکابل تختکابل گردنوع حرکت
پیچش ، خمش Sپیچش روی قرقره 
 •  
حرکت پیچشی
نوسانتجهیزات حمل و نقل 
 •  
حرکت نوسانی
نوسان و پیچشابزارهای دستی 
 •  
حرکت خمشی تصادفی
خطیمحور خطی
 •  
 •  
حرکت خمشی مداوم

 

کابل انعطاف پذیر سبک به عنوان کابل های ورودی و اتصال در وسایل برقی ، لوازم منزل و ماشین آلاتی که دو شاخه آنها به طور ثابت به کابل نصب است کاربرد دارد.

دسته ای از کابل های افشان هم به کابل های NYMHY معروفند . هادی این کابل ها از مس آنیل شده گروه ۵ بوده و عایق آن از PVC/D  می باشد . کابل های انعطاف پذیر NYMHY به عنوان رابط برای استفاده در وسایل الکترونیکی ، لوازم خانگی و ماشین آلات مناسب هستند . 

تنها نکته ای که در مورد کابل های انعطاف پذیر NYMHY وجود دارد، استفاده از آنها در صورت تماس مستقیم با قسمت های داغ در وسایل گرمایشی یا پخت و پز مجاز نیست و کابل نباید در معرض حرارت و گرمای مستقیم قرار گیرد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : ۰۲۱۳۳۹۳۷۱۷۵ – ۰۲۱۳۳۱۱۹۸۱۸۰۲۱۳۳۱۱۶۱۸۰ – ۰۲۱۳۳۹۳۲۸۲۱

آدرس : خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک ۲۱۶

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

کابل افشان قدرت 

هادی کابل های قدرت با روکش پی وی سی NYY  , NYY-O , NYY-J که در صنایع مختلفی به کار می روند از نوع افشان و عموما از فلز مس است . البته از کابل آلومینیومی افشان هم برای جریان های فشار قوی می توان استفاده کرد.

نحوه قرار گیری رشته ها در کابل افشان قدرت به صورت چند رشته به هم تابیده است . در میان این رشته ها از یک لایه روکش PVC برای جلوگیری از تداخلات سیگنالی و هر گونه مشکلی در کابل استفاده می کنند . 

رعایت استانداردهای بین المللی IEC 60502 و استاندارد ملی ISIRI 3569 با ولتاژ نامی ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت در طراحی و تولید کابل های افشان قدرت الزامی است. عایق کابل افشان قدرت معمولا از پلی وینیل کلراید ساخته می شود . از این کابل ها بیشتر در لوله ها و به صورت دفن در زمین استفاده می کنند.

به صورت کلی استفاده از این کابل در محیط هایی که احتمال ضربات مکانیکی وجود ندارد پیشنهاد می شود . اما در محیط هایی هم که احتمال ضربه مکانیکی وجود دارد با استفاده از زره های های مخصوص مفتولی می توان از کابل قدرت استفاده کرد .

از جمله موارد مصرف این کابل ها برای جعبه کلید اتصال، تاسیسات صنعتی ، ساختمان های تجاری و به صورت کلی در اتصالات متحرک و برای کاربردهای انعطاف پذیر است . این کابل ها به صورت تک رشته تا پنج رشته قابل تولید هستند.

همچنین از کابل های افشان قدرت برای تامین انرژی الکتریکی در فضای باز ، زیر خاک ، درون آب ، داخل ساختمان، کانال های کابل کشی، نیروگاه ها، مصارف صنعتی، مراکز توزیع و نیز شبکه های مصرف استفاده می شود . 

شرکت سیم و کابل پارسا با داشتن سالها تجربه در این زمینه در خدمت شماست. برای اطلاع از شرایط فروش و لیست قیمت کابل افشان قدرت با کارشناسان ما در تماس باشید.

کابل افشان لاستیکی

یکی از کابل های پرطرفدار در بازار مصرفی ایران کابل افشان لاستیکی است. این کابل ها به دلیل روکشی که دارند دارای طول عمر بالایی بوده و استفاده از آنها مقرون به صرفه می باشد.

استفاده از عایق لاستیکی در این کابل ها موجب کاربرد فراوان آن در مکان هایی که احتمال حریق یا برق گرفتگی بیشتری وجود دارد ؛ مانند پالایشگاه ها، صنایع آب و فاضلاب، سد سازی ها، صنایع کشاورزی، کوره ها و … شده است .

کابل افشان لاستیکی در برابر رطوبت و ساییدگی مقاومت خوبی دارد و ضد آب و بدون هالوژن است، همچنین برای استفاده در مکان هایی که با عوامل خورنده مانند روغن ها و اسیدها سر و کار داریم بسیار مناسب است. 

باید بدانید که هم کابل های تخت و هم کابل های گرد قابلیت استفاده از روکش لاستیکی نسوز را دارند. یکی دیگر از ویژگی های مهم کابل افشان لاستیکی علاوه بر نسوز بودنشان، انعطاف پذیری بالای این کابل هاست.

کابل افشان لاستیکی
کابل افشان دریایی

کابل افشان دریایی

از کابل های انعطاف پذیر دریایی برای انتقال جریان الکتریسیته در موارد خاصی از قبیل:

 • برق رسانی به یک جزیره
 • اتصال سیستم برق دو جزیره مجاور هم
 • سیستم برق سکوها و دکل های نفتی
 • نورپردازی ها و تجهیزات زیر آب

استفاده می شود. کابل های افشان دریایی چندین مدل مختلف دارند که عبارتند از: کابل کشتی، کابل فرا ساحلی، کابل زیر دریایی که خود شامل کابل کف خواب دریایی،کابل فشار متغیر که در برابر آب شور مقاوم هستند، کابل غواصی و کابل شناور در سطح آب است.

کابل های افشان دریایی کاربرد عمومی ندارد و صنایع خاصی از آن استفاده می کنند . به همین دلیل رعایت برخی ویژگی ها و استانداردها هنگام ساخت ضروری است . از جمله :

 1. مقاومت در برابر ضربه و برخورد لنگر کشتی ها و سنگ های کف دریا
 2. ضد آب بودن و تحمل جریان های آبی
 3. امکان تمیز کردن کابل از جلبک ها و موجودات دریایی چسبنده باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : ۰۲۱۳۳۹۳۷۱۷۵ – ۰۲۱۳۳۱۱۹۸۱۸۰۲۱۳۳۱۱۶۱۸۰ – ۰۲۱۳۳۹۳۲۸۲۱

آدرس : خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک ۲۱۶

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

4.6/5 (12 Reviews)
2020-06-10T12:11:32+04:30
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید