آدرس : خیابان لاله زار جنوبی جنب پاساژ پارس سیم و کابل پارسا پلاک 216
تلفن ثابت : 02133937175 - 02133119818 - 02133116180 - 02133932821

کابل جوشکاری

//کابل جوشکاری

کابل جوشکاری

کابل جوشکاری چیست

کابل جوشکاری چیست ؟

کابل جوش یا جوشکاری برای استفاده در مدارهای جوشکاری الکتریکی استفاده می شود . این کابل از یک رسانای استاندارد که سایز بندی های مختلفی دارد به همراه یک لایه عایق حرارتی نئوپرن تشکیل شده است  . 

کابل های جوش همگی ترموست یا ترموپلاستیکی  هستند و در مقابل پاشیدگی های جوش تحمل بسیار خوبی دارند . به دلیل اینکه کابل جوش در بسیاری از جوشکاری های دستی و اتوماتیک به صورت مداوم بر سطوح ناصاف کشیده می شود باید انعطاف پذیری و استحکام بالایی داشته باشند . 

کابل جوشکاری چه کاربردی دارد ؟ 

کابل جوشکاری اصلی ترین وسیله مورد نیاز در فرآیند جوشکاری است. هر چه این کابل با کیفیت تر باشد، کیفیت جوش بیشتر و مصرف برق کمتر می شود چرا که در مدت زمان کوتاه تری به نتیجه مورد نظرمان می رسیم.

کابل جوشکاری در کلاس ها و رده های مختلفی تولید می شود و کاربردهای مختلفی دارد. این کابل که یکی از زیر مجموعه های کابل برق به شمار می رود برای اتصال دائم تجهیزاتی مانند فلز، سرامیک، پلیمر، کامپوزیت و … به کار می رود.

از کابل جوشکاری در کارهای مختلفی مانند صنایع اتومبیل سازی، کشتی سازی، حمل و نقل و نوارهای نقاله استفاده می شود. در فرآیند جوشکاری تمام تجهیزات و وسایل، مواد مصرفی، آلیاژهای جوشکاری و … باید با استانداردهای ISO3834 بررسی و تایید شوند.

 همانطور که گفتیم یکی از موارد اصلی در جوشکاری همین کابل جوش است،این کابل ها شدت جریان را از ماشین به انبر های جوشکاری هدایت می کنند . کابل های جوش انعطاف پذیر هستند و از کابل های مسی یا کابل آلومینیومی ساخته می شوند و برای عایقشان از پوشش های پلاستیکی استفاده می کنند.
اگر طول کابل جوش زیاد باشد به علت مقاومت کابل در برابر جریان الکتریسیته بین دو سر کابل( ابتدا و انتهای آن ) اختلاف ولتاژی به وجود می آید که آن را افت ولتاژ می نامند. بنابراین برای داشتن کیفیت جوش بهتر و مصرف برق کمتر پیشنهاد می کنیم از کابل بلند استفاده نکنید.

کابل جوشکاری

کابل جوشکاری افشان

کابل های مورد استفاده در فرآیند جوش یا از جنس آلومینیوم هستند یا مس، که از نوع کابل افشان هستند. قاعدتا قیمت کابل جوشکاری مسی بسیار بیشتر از کابل آلومینیومی است؛ اما از نظر کیفیت هم این کابل به مراتب بهتر عمل می کند.

رویه کابل جوشکاری افشان را به وسیله عایق پلاستیکی که بسیار انعطاف پذیر است می پوشانند. این روکش از نظر مقاومت الکتریکی، مکانیکی و فیزیکی بسیار خوب است. کابل های جوش به نسبت سایر کابل های موجود در مقابل تنش ها و ساییدگی ها بسیار مقاوم هستند.

این عایق ها باید ویژگی های دیگری مثل: جذب میزان کم آب، نسوز بودن، مقاوم در برابر انواع مواد شیمیایی، روغن ها و سایر عوامل محیطی را داشته باشند. وجود همین ویژگی ها کابل جوشکاری افشان را برای استفاده در موتورخانه، کوره ها، جوشکاری رابط بین ماشین الکترود و جوش و … مناسب کرده است.

کابل های جوش افشان را بیشتر از هادی مس آنیل شده می سازند. این کابل ها از دمای-۳۵ تا ۸۰ درجه سانتی گراد قابل استفاده هستند. در برخی از کابل ها میزان انعطاف کابل تا ۶ برابر قطر کابل است.

کدام یک از انواع روش های جوشکاری به کابل نیاز دارند؟

به صورت کلی می توان گفت ۵ روش اصلی در جوشکاری صنعتی وجود دارد که سه دسته مهم آنها عبارت است از جوشکاری با گاز اکسیژن، جوشکاری مقاومتی و جوشکاری با قوس الکتریکی. روش جوشکاری با قوس الکتریکی که به کابل جوش احتیاج داریم، خود شامل چندین زیر مجموعه است:

 • جوشکاری اتمی هیدروژنی که از دو نوع الکترود فلزی در فضایی مملو از هیدروژن استفاده می شود.
 • جوشکاری قوس کربنی که از الکترودهای کربنی و یا کابل جوش مسی استفاده می کنند.
 • جوشکاری قوس الکتریکی با پوشش پودر که از نوع پوشش پودری مخصوص در فرآیند جوش استفاده می کنند.
 • جوشکاری با پوشش فلزات که از الکترودهای مصرفی در آن استفاده می شود.
 • جوش مقاومت  که گرمای لازم برای اتصال دو فلز از مقاومت مواد به دست می آید .
 • جوشکاری arc که با استفاده از قدرت جوش بین مواد پایه و الکترود arc ایجاد می کنند و در اصطلاح به آن قطعه کاری می گویند .  

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : ۰۲۱۳۳۹۳۷۱۷۵ – ۰۲۱۳۳۱۱۹۸۱۸۰۲۱۳۳۱۱۶۱۸۰ – ۰۲۱۳۳۹۳۲۸۲۱

آدرس : خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک ۲۱۶

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

قیمت کابل جوش

عوامل مختلفی مثل جنس کابل جوش، متراژ آن، آلیاژ به کار رفته در کابل، مفتولی یا افشان بودن کابل، اندازه کابل، کارخانه تولید کننده و … در قیمت کابل جوشکاری موثر است.

به طور کلی فرآیندهای جوش به چند دسته تقسیم می شوند. جوشکاری با قوس الکتریکی، جوشکاری مقاومتی، جوشکاری جامد، جوشکاری با گاز، جوشکاری با اشعه الکترونی و جوشکاری با جریان برق.

کابل جوش در اندازه های مختلف ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸ و … تولید و عرضه می شوند.برای کابلهای جوش با قوس الکتریکی که انحصارا به منظور جوشکاری در نظر گرفته شده اند ولتاژ نامی تعیین نشده است.

 کابل های مورد استفاده در جوش با قوس الکتریکی معمولا قدرت انتقال الکتریکی بالایی دارند، نواری از جنس پلی استر با استحکام کششی بالا به عنوان عایق روی هادی را می پوشاند. در واقع عایق این کابل مخلوطی از  TPR با حداقل استکام کششی ۵٫۱۲ نیوتن بر میلی متر مربع است.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قیمت کابل جوشکاری همانطور که گفتیم کارخانه تولید کننده است، از کارخانه های داخلی تولید کننده این کابل ها می توان کارخانه مسین، اعتماد کابل البرز،سیمند ابهر و … را نام برد.

لیست قیمت کابل جوش

در حال حاضر یکی از بهترین برندهای داخلی در زمینه تولید سیم و کابل جوشکاری کارخانه های اردستان و کاشان هستند . لیست قیمت کابل جوش این دو کارخانه در زیر آورده شده است . 

جهت اطلاع از تخفیف ها با شماره های درج شده تماس حاصل نمایید.

ردیفسایزکابل جوش اردستان (ریال)کابل جوش کاشان (ریال)
۱۲۵*۱ (۱۲)۲۶۳,۰۰۰
۲۳۵*۱ (۱۴)۳۸۹,۰۰۰
۳۵۰*۱ (۱۶)۵۰۵,۰۰۰
۴۷۰*۱ (۱۸)۶۴۰,۰۰۰
۵۹۵*۱ (۲۰)۸۹۳,۰۰۰

مناسب ترین کابل جوشکاری کدام است؟

برای انتخاب بهترین کابل جوشکاری می توان از فردی که در این زمینه تجربه خوبی دارد، راهنمایی گرفت؛ چرا که در هر کار و فرآیند جوشی نوع کابل مورد استفاده متفاوت خواهد بود. در مورد اصول کلی برای انتخاب مناسب ترین کابل جوش باید نکاتی مانند:

 • انتخاب کابل مناسب بر اساس جریان مجاز. برای راهنمایی بیشتر می توانید از این جدول هم استفاده کنید.

کابل جوشکاری

 • بر اساس طول مسیر و افت ولتاژ، به عنوان مثال برای سیم با سطح مقطع ۱ میلی متر مربع و طول یک متر و جریان یک آمپر، میزان افت ولتاژ ۰٫۰۲ ولت است.
 • در صورت استفاده از هادی آلومینیومی افت ولتاژ ۶۰ درصد (۱٫۶ برابر) بیشتر از هادی مسی است، بنابراین سطح مقطع هادی آلومینیومی ۱٫۶ برابر بزرگتر از هادی مسی باید در نظر گرفته شود.

در هنگام انجام جوشکاری با کابل جوشکاری باید نکاتی را رعایت نمود تا هم میزان برق کمتری مصرف شود هم نتیجه حاصل در بهترین حالت باشد. از جمله:

 • هنگامی که برای بیشتر شدن طول از چند کابل متصل به هم استفاده می کنید باید محل اتصال کابل الکترود و زمین به خوبی عایق شود.
 • از کابل جوشکاری ناقص و خراب برای جوشکاری استفاده نکنید و کابل در محل تمیزی استفاده شود.
 • در هنگام انجام کار کابل ها را باید از خطرات احتمالی و آسیب دیدگی ها دور نگه داشت. 

کابل جوش ۱۴

یکی از ابعاد مهم و پر کاربرد کابل های جوش، سایز ۱۴ با سطح مقطع ۳۵*۱ است. این کابل ویژگی های زیادی از جمله :

 • دارا بودن عایقی از جنس PVC
 • قابل استفاده برای کلیه تجهیزات جوشکاری
 • وجود عایق ضد رطوبت که باعث استفاده از کابل جوش ۱۴ در محیط های مرطوب شده است.
 • کیفیت بالا و ساخته شده از مواد عالی
 • عملکرد رسانایی بسیار خوب در دمای زیر ۷۰ درجه سانتیگراد
 • ضد سایش و اصطکاک
 • استرند بسیار قوی برای رسانایی خوب
 • مقاومت بالا در برابر ضربات مکانیکی
 • انعطاف پذیری خوب
 • مقاومت در برابر حرارت و جرقه های جوش و ضد آتش
 • ضد اسید و نامحلول در برابر مواد شیمیایی و الکل ها
 • مقاومت در برابر انواع هیدروکربن های هالوژنه، آلفاتیک و آروماتیک مانند گازولین، کروسین، بنزول، تولوئن و …

کابل جوش ۱۴ برای جوشکاری با قوس الکتریکی و پلاسمائی در دمای -۳۵ تا +۸۰ درجه  برای صنایع اتومبیل سازی، کشتی سازی، حمل و نقل بسیار مناسب است و به صورت متری به فروش می رسد. در صورت نیاز شما عزیزان می توان هادی مورد استفاده در کابل را به صورت قلع اندود ساخت.

کابل جوش 14

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : ۰۲۱۳۳۹۳۷۱۷۵ – ۰۲۱۳۳۱۱۹۸۱۸۰۲۱۳۳۱۱۶۱۸۰ – ۰۲۱۳۳۹۳۲۸۲۱

آدرس : خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک ۲۱۶

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

5/5 (5 Reviews)
2020-08-04T12:59:55+04:30
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید