آدرس : خیابان لاله زار جنوبی جنب پاساژ پارس سیم و کابل پارسا پلاک 216
تلفن ثابت : 02133937175 - 02133119818 - 02133116180 - 02133932821

کابل کولر

//کابل کولر

کابل کولر

کابل کولر گازی

کابل کولر یا کولری

اگر چه  سیستم خنک کنندگی کولر های آبی و گازی با هم متفاوت است اما هر دو مدل کولر های آبی و گازی برای روشن شدن و کار کردن به انرژی الکتریسیته نیاز دارند . در کولر های آبی به وسیله یک موتور برقی و پمپ آب به بخش های مختلف کولر رفته و دمنده شروع به چرخش می کند و در کولرهای گازی هم دو موتور یکی برای کمپرسور هوای سرد و دیگری برای گردش دمنده و باز و بسته شدن دریچه وجود دارد . 

در تمام بخش های ذکر شده و همچنین ارسال و دریافت سیگنال های کنترلی در کولرهای گازی ، کابل های برق مخصوصی به نام کابل کولر یا کولری وجود دارند . 

این کابل که برای ولتاژ ۳۰۰ تا ۴۵۰ ولت به کار می رود از جنس مس بوده و عایق آن از PVC است . کابل کولر را هم برای کولرهای آبی و هم برای کولرهای گازی استفاده می کنند . کابل کولر های آبی ، همان کابلی است که از جعبه کلید کنترل کولر تا وروی برق آن کشیده می شود و معمولا هم در دو مدل کابل مفتول یا افشان ۱٫۵*۴ و ۱٫۵*۵ به فروش می رسد .

ترتیب رشته های سیم در این کابل ها به این صورت است : یک رشته برای سیستم دور کند ، یک رشته برای دور تند ، یکی برای پمپ آب و آخرین رشته سیم برای نول است . در کابل های ۵ رشته یک رشته سیم هم به عنوان سیم ارت در کابل وجود دارد . 

فروش کابل کولری

هنگام خرید کابل کولر باید با توجه به مشخصات کولر که در پلاک پشت آن نوشته شده است کابل مناسب را انتخاب کنید . البته برای اینکه بدانید چه کابلی برای اینکار کاملا مناسب است باید از فرمولی استفاده کنید .

برای به دست آوردن سایز کابل مناسب باید میزان ظرفیت سرما را تقسیم بر ۳٫۵ و نتیجه را در عدد ۱۲ ضرب کنید . عدد نهایی به دست آمده که به آن BTU هم گفته می شود سایز کابل کولر را تعیین می کند . 

باید توجه داشته باشید به هیچ عنوان نباید از کابل تکه تکه و وصله دار برای سیم کشی استفاده کنید . چرا که در اثر جریان عبوری کابل بیش از حد گرم می شود و ممکن است شاهد آتش سوزی کابل باشیم . 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : ۰۲۱۳۳۹۳۷۱۷۵ – ۰۲۱۳۳۱۱۹۸۱۸۰۲۱۳۳۱۱۶۱۸۰ – ۰۲۱۳۳۹۳۲۸۲۱

آدرس : خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک ۲۱۶

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

کابل کولر گازی

همانطور که گفتیم کولرهای گازی دو موتور مختلف دارند که یکی برای کمپرس هوای سرد و دیگری برای کنترل دمنده استفاده می شود . با توجه به این موارد نیاز است تا از دو کابل مختلف برای کولرهای گازی استفاده شود . یکی کابل برق کولری و دیگری کابل فرمان کولری . 

کابل برق کولر که برای تامین انرژی الکتریسیته مورد نیاز کولر و کابل فرمان هم که برای ارتباط بین یونیت های داخلی و خارجی استفاده می شود . در رابطه با پر استفاده ترین کابل های برق و فرمان می توان گفت :

با توجه به اینکه کولر گازی شما از نوع کولرهای معمولی یک تکه یا دو تکه (اسپیلت ) باشد ، کابل کولری مورد نظر را نصب می کنیم . بر این اساس چند مدل از کابل های کولری پر استفاده برای کولرهای گازی عبارتند از سیم برق نمره ۴ ، کابل مفتول یا افشان برق بدون سیم ارت و با سیم ارت . 

کابل کولر

کابل فرمان کولر گازی

همانطور که گفتیم در کولرهای گازی سیستم کمپرسور هوا وجود دارد . یونیت داخلی به کار رفته دمای محیط را اندازه گیری می کند و در صورت تغییر دما ، سیگنال فرمان خاموش یا روشن شدن را به کمپرسور ارسال می کند . 

برای ارسال این سیگنال و سایر سیگنال های کنترلی باید از کابل فرمان یا کابل کنترل کولری استفاده کرد . پر استفاده ترین کابل های فرمان کولر معمولا در یکی از سایزهای ۱٫۵*۴ ، ۱٫۵*۵ ، ۱٫۵*۶ ، ۱٫۵*۷ هستند . 

در رابطه با سیم کشی کولر گازی نکاتی را باید رعایت کرد تا علاوه بر مرتب بودن سیم کشی نهایی ، ایمنی کار هم حفظ شود . به همین منظور در ابتدای کار باید تعداد رشته های کابل را مشخص کنید و رشته های اضافی را برش دهید و آنها را جدا کنید . 

تمام کولرهای گازی از سرسیم های روکش دار برای عایق بندی سیم ها استفاده می کنند . برای اتصال این وایرشوها کافی است آنها را در قسمت سر سیم قرار دهید و با حرارت ملایم در جای خود ثابت نمایید . 

کابل برق کولر آبی

سیم کشی برق کولر های آبی در دو مرحله سیم فاز و نول انجام می شود . سیم نول را مستقیما و بدون نیاز به وارد شدن به ترمینال کلید کولر به اتصال نول جعبه تقسیم کولر می رود . 

اما در مورد سیم فاز روال کار متفاوت است ، این سیم به ترمینال اول کلید کولر وصل می شود . در این کلید علاوه بر سیم فاز ترمینال های پمپ و دور تند و کند کولر هم قرار می گیرند . برای سیم کشی در صورت وجود سیستم ارت در برق ساختمان استفاده از کابل برق ۳ در ۲٫۵ را پیشنهاد می کنیم . در غیر این صورت استفاده از کابل ۲ در ۲٫۵ مناسب است . 

در سیم کشی کولر دقت داشته باشید چرا که ممکن است شاهد عملکرد نادرست کولر باشید مثلا با زدن کلید دور کند ، دور تند کولر شروع به کار کند یا پمپ آب عمل نکند و مواردی از این قبیل . 

کابل کولر آبی

لیست قیمت کابل کولر

با در نظر گرفتن BTU کابل باید از کابل کولر مناسبی به این منظور استفاده کرد . با ضریب BTU کولر ۱۸۰۰۰ باید از کابلی حداقل به طول ۱۰ متر استفاده کرد یعنی کابل سایز ۲٫۵*۲ . همچنین در صورتی که ضریب BTU بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ باشد باید از کابل کولری سایز ۴*۲ و برای ضرایب بیش از ۳۲۰۰۰ سایز ۶*۲ برای کابل کولر مناسب است . 

کابل کولر مغان الکتریک زرتاب

کابل های کولری (حلقه )
ردیفسایزقیمت ( ریال )
۱۱*۴۴,۹۸۰,۰۰۰
۲۱٫۵*۴۷,۰۷۰,۰۰۰
۳۱*۵۶,۲۵۰,۰۰۰
۴۱٫۵*۵۸,۷۵۰,۰۰۰

کابل کولر افشارنژاد خراسان

 کابل کولری
ردیفسایزقیمت ( ریال )
۱۱٫۵*۴۹۹,۰۰۰
۲۱٫۵*۵۱۲۰,۰۰۰

برای مشاهده تمامی محصولات سیم و کابل مغان و افشارنژاد از طریق لینک های زیر سایر محصولات را مشاهده نمایید . 

ویژگی های کابل کولر مناسب

کابل برق کولرهای آبی یا اسپیلت ها به دلیل اینکه ممکن است در محیط های خارجی نصب شوند و در مورد کولرهای آبی با جریان آب هم در ارتباط هستیم، باید از برند معتبری باشند و ویژگی های یک کابل کولر مناسب را داشته باشند . از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • سطح بیرونی کابل صاف و یکدست و بدون هیچگونه فرو رفتگی یا برجستگی باشد . 
  • در نظر گرفتن جریان عبوری از میزان جریان مجاز کابل ؛ این میزان نباید از حد مجاز بیشتر باشد چراکه موجب آتش سوزی می شود . 
  • افت ولتاژ کابل کولری نباید از میزان تعیین شده بیشتر شود . 
  • به دلیل اینکه نیاز است تا رشته سیم های موجود در کابل برای سیم کشی از هم جدا شوند باید این نکته را در نظر بگیرید کابل کولر مرغوب کابلی است که سیم های آن به راحتی از هم جدا شوند . 

سیم کشی کولر آبی

سیم کشی برق کولر آبی با استفاده از یک کابل اصلی و چند رشته سیم انجام می شود و روش سیم کشی به این صورت است که یک جعبه فیوز در برق اصلی ساختمان وجود دارد . در مرحله بعد سیم کشی های این جعبه به کلید کولر و بعد خود کولر می رسد . 

برای سیم کشی از جعبه فیوز تا کلید کولر از سه سیم شماره ۲٫۵ استفاده می کنند . همانطور که قبلا گفتیم یکی از این سیم ها به عنوان سیم ارت و دو سیم دیگر برای سیم های فاز و نول هستند . 

در مرحله بعد از کلید کولر تا خود کولر که از کابل مفتول ۵ رشته سایز ۱٫۵ استفاده می شود . این ۵ رشته به ترتیب برای سیم ارت ، دور تند و کند کولر ، پمپ آب و سیم نول هستند . 

نکاتی که در این میان برای سیم کشی کولر باید ذکر کرد یکی اینکه ترمینال کولر آبی داخل کولر و بالای بدنه آن قرار دارد . برای نصب کردن کابل ۵ رشته ای از پشت کولر کابل را به جعبه ترمینال برق وارد می کنند . 

همانطور که می دانید ممکن است بر اثر حرارت و به مرور زمان کابل کولر پوسیده می شود و باید آن را تعویض کرد . در صورت تعویض به موقع عمر مفید کولر آبی بیشتر شده و فیوز برق به اصطلاح نمی پرد . 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : ۰۲۱۳۳۹۳۷۱۷۵ – ۰۲۱۳۳۱۱۹۸۱۸۰۲۱۳۳۱۱۶۱۸۰ – ۰۲۱۳۳۹۳۲۸۲۱

آدرس : خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک ۲۱۶

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

5/5 (3 Reviews)
2020-07-01T12:07:15+04:30
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید